Як інтернет-продажі врятували бізнес Максима з Кривого Рогу


Максим з Кривого Рогу вже вісім років виготовляє брелоки, значки та акрилові фігурки. До повномасштабної війни він торгував на ярмарках і фестивалях. У 2022 році офлайн-події скасували, і Максим запустив інтернет-магазин Brelochek. В цій статті підприємець розповідає, як інтернет-продажі врятували його бізнес.

До 24 лютого продавав товари здебільшого на ярмарках та фестивалях

Я виготовляю брелоки із нержавіючої сталі з 2015 року. Малюю ескізи та креслення, а потім замовляю порізку на виробництві. Довершую вироби самотужки — маю вдома невеликий полірувальний станок. Дружина та діти допомагають чіпляти на брелоки ланцюжки та упаковувати їх відправки.

Продавав товари здебільшого на ярмарках, виставках, музичних та аніме-фестивалях. Наприклад, брав участь у найбільших українських фестивалях популярної культури, як-от Comic Con Ukraine та Kyiv Comic Con.

Згодом додав до асортименту сувенірні значки, які виготовляли мої друзі. Крім цього, почав співпрацювати з організаторами спортивних змагань — виробляти призові медалі та кубки.

Час від часу експериментував з іншими виробами: познайомився з майстром ковальської справи, і нам замовляли розробку та виготовлення деталей для бойових обладунків і щитів.

Як інтернет-продажі врятували бізнес Максима з Кривого Рогу

Максим

Повномасштабне вторгнення перекреслило плани

У мене були великі плани на 2022 рік. До цього я поєднував виготовлення брелоків з іншою роботою, а над своїм бізнесом працював у вихідні та свята. Але минулого року готувався розширювати проєкт і відкрити кілька власних вуличних точок продажів у Києві, Харкові та Львові.

Втім, повномасштабне вторгнення змусило відмовитися від цих задумів. У перші місяці війни навіть у західних регіонах України вулична торгівля майже вщухла. Про масштабні ярмарки та фестивалі також мова не йшла. Тому, щоб врятувати бізнес, я запустив інтернет-магазин Brelochek на маркетплейсі Prom.ua.

Наважився прийняти таке рішення, адже під час воєнних дій загальна конкуренція на ринку знизилася. А значить, у бізнесу є шанс швидше набрати обертів. Крім того, хотілося якмога більше підтримувати економіку, а також нарощувати власний дохід.

Щоб максимально збільшити охоплення клієнтів, створив свій сайт, а також розмістив товари на Prom.ua та Rozetka. Маркетплейси — зручний формат для перших продажів, адже там покупці відразу лояльні до магазину: майданчик їм гарантує, що вони не натраплять на шахраїв. А надалі продавець отримує рейтинг та відгуки: що краще працюєш, то більше вам довірятимуть наступні клієнти.

Як інтернет-продажі врятували бізнес Максима з Кривого Рогу

Товари Максима

Найпопулярніші товари — аніме-фігурки та патріотичні значки

Наразі у мене в асортименті понад 200 позицій: брелоки, значки з металу та дерева, а також акрилові фігурки. Тематика продукції різноманітна: від виробів за мотивами аніме, ігор і фільмів до більш класичних лінійок, як-от знаки зодіаку та логотипи авто.

У 2022 році також запустив власне виробництво значків на патріотичну тематику. Наразі разом з аніме-фігурками вони мають найбільший попит серед усього асортименту.

У кожної категорії товарів є своя аудиторія. Наприклад, брелоки та значки здебільшого купують дорослі — для себе чи друзів. Фігурками персонажів аніме цікавляться діти та підлітки.

З найбільш популярних аніме-позицій формую тематичні подарункові набори, присвячені певному персонажеві. Наприклад, туди може входити акрилова фігурка, значок, блокнот, чашка та наклейка. Виготовлення останніх трьох товарів замовляю у партнерів.

Завдяки інтернет-магазину за рік мої продажі повернулися до довоєнних показників. У середньому отримую близько п’яти замовлень на день. Близько 30% клієнтів приносить Prom.ua.

Як інтернет-продажі врятували бізнес Максима з Кривого Рогу

Брелок

Намагаюся перевершувати очікування покупців

Основний принцип моєї роботи — індивідуальний підхід до кожного клієнта. Якщо покупець хоче придбати щось, чого немає в асортименті, я пропоную виготовити товар спеціально для нього. Працюю з авторськими ескізами чи можу сам намалювати прототип за усним описом клієнта — втілюю у життя будь-який задум.

Зазвичай я тримаю у наявності на складі всі товари, які є в асортименті. Раніше були випадки, коли через збої на виробництві я не міг отримати продукцію вчасно. Тому вирішив, що варто завжди мати у себе запаси на кілька тижнів. Завдяки цьому можу швидко зібрати та надіслати будь-які позиції.

Щоб перевершити очікування покупців, я вкладаю невеличкий подарунок до кожного відправлення. Це може бути дерев’яний значок чи набір наклейок. Або навіть додаткова фігурка або металевий значок, якщо людина зробила велике замовлення.

Я планую і надалі розвивати інтернет-продажі, але після перемоги спробую запустити й офлайн-магазини. Сподіваюся, що згодом зможу покинути основну роботу, щоб цілком зосередитися на бізнесі.

Крім того, чекаю на повернення масштабних фестивалів та ярмарків. На заходах мені цікаво спілкуватися з клієнтами наживо. Розпитую, які додаткові товари вони б хотіли побачити, — це дає розуміння, як розширювати асортимент.